Ginkgo - významný stimulátor paměti

Nejstarším zachovaným a žijícím druhem stromů na světě je Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný. Jedná se o rostlinu starou cca 150 – 200 milionů let, kdy byly tyto stromy roztroušeny po celém světě. Ginkgo je vlastně jehličnanem a je ve skutečnosti jediným z rodu “fosilních” stromů, který přežil ze skupiny rostlin primitivnějších než opravdové jehličnany. Jeho způsob reprodukce je oproti jiným stromům poměrně jednoduchý, je jakousi střední cestou mezi spórami a semeny. Kromě jiného vyniká i tím, že velmi dobře snáší zátěž stále většího znečištění prostředí.
Na území České republiky roste největší exemplář v Brně – tento jedinec je považován rovněž za jeden z největších stromů tohoto druhu v Evropě. Nejznámějším českým jinanem je však Ginkgo biloba “Pragense”, který lze spatřit v botanické zahradě Karlovy university v Praze.
Listy tohoto stromu se používají již téměř pět tisíc let v tradiční čínské medicíně při léčbě bronchiálního astmatu a zánětu průdušek. V Německu patří výtažek z listů ginkgo biloba k nejběžněji předepisovaným lékům. V jiných zemích je častěji zařazen mezi doplňky výživy. Jeho účinky jsou oceňovány při různých zdravotních poruchách, např. cévní a degenerativní onemocnění mozku, poruchy periferního prokrvení, sexuální dysfunkce vyvolaná antidepresivy, tedy stavy, které ne vždy souvisejí s pokročilým věkem.

 

Ginkgo biloba zvyšuje prokrvení periferie i mozkové tkáně. V pokusech na laboratorních zvířatech došlo po podávání ginkga k usnadnění učení a zlepšení paměti, projevujícími se rychlejším nabytím schopnosti provádět nové úkony s menším počtem omylů. Došlo rovněž k prodloužení průměrné délky života.

Použití:
Na úvod je třeba podotknout, že ginkgo biloba se v lékařství užívá nejčastěji v podobě extraktu Gb761. V podobě sypaného čaje Ginkgo sice nedosahuje intenzity zmíněného výtažku, jeho účinky jsou však taktéž významné.
V Evropě je ginkgo předepisováno při poruchách psychiky a chování starších osob, při periferní cévní nedostatečnosti a funkčních poruchách souvisejících se snižováním prokrvení mozku (jako je zmatenost, ztráta paměti, koncentrace, zvýšená únava a bolesti hlavy). Ginkgo upravuje poruchy paměti tím, že rozšiřuje kapiláry a příznivě ovlivňuje zásobení orgánů a tkání krví, což se zvláště dobře projevuje v mozku. V mozku navíc ginkgo umožňuje lépe využívat glukózu, a tak i zlepšovat výživu a metabolismus jeho buněk. Významné je i působení antioxidační. Ve všech těchto případech byly dosahovány velmi příznivé výsledky. U zdravých osob se po podání ginkga zkracuje reakční doba v testech typu otázka – odpověď. Z dalších pozitivních účinků výsledků lze uvést zlepšení akutních poruch sluchu. Závratě a bolest hlavy, způsobené poruchou prokrvení, jsou oblastí, kde se pozitivní vliv ginkga také projevuje. U migrény patří ginkgo k jedné z četných možností léčby. Podávání ginkga při léčbě glaukomu vychází z předpokladu, že chrání buňky a nervová zakončení sítnice a tím nemocného před zhoršováním zraku. Léčba extraktem ginkga má sice malý, přesto ale znatelný účinek při léčení Alzheimerovy choroby.
Vedlejší účinky nejsou prokázány. Nežádoucí vedlejší účinky byly popisovány jen zcela ojediněle.
Závěrem lze stručně shrnout, že ginkgo je vhodným prostředkem pro zlepšení centrálního i periferního prokrvení, pro podporu činnosti mozkových buněk, ochranu buněk oční sítnice, jako součást léčby glaukomu a léčby astmatu.
Příprava
Vařící vodou zalijte ginkgo v poměru 1,5 dl na jednu čajovou lžičku, pokud luhujete v čajové konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 5-8 minut vyluhovat a poté přeceďte.

Z NAŠEHO SORTIMENTU DOPORUČUJEME:

60011 Ginkgo